Category Последни новини

Том Круз и Памела Андерсън предизвикаха сериозни слухове за възможна романтична връзка, след като двамата бяха забелязани да напускат един и същ хотел в Ню Йорк само с минути разлика. Според информация на RadarOnline, актьорът и звездата от “Спасители на плажа” са поддържали контакт през последните месеци, а отношенията им постепенно са се сближили.

Източници твърдят, че Том Круз е бил силно впечатлен от представянето на Памела Андерсън във филма “Последната танцьорка” от 2024 г. Именно след премиерата той се свързал с нея, за да я поздрави за работата ѝ.

“Памела много се промени през последните години. Тя е по-уравновесена и уверена. Завръщането ѝ в киното накара хората да я видят по съвсем различен начин”, твърди човек от близкото им обкръжение.

По думите на източника между двамата определено има искра, макар че Том Круз предпочитал да не афишира личния си живот.

“Той е много сдържан човек и няма да говори публично, докато не стане нещо сериозно. Но определено не отхвърля идеята да излиза с Памела”, допълва източникът.

По-рано Круз имаше кратка връзка с Ана де Армас през 2025 г., но отношенията им приключиха още преди края на годината.

От своя страна Памела Андерсън също беше свързвана с Лиъм Нийсън покрай работата им по новата версия на “Голо оръжие”. Двамата често демонстрираха близост по време на кампания на филма, което предизвика слухове за романтични отношения.

По-късно актрисата коментира темата с думите: “Обожавам Лиъм, но честно казано, ние сме по-скоро приятели.”

Андерсън отрече отношенията им да са били рекламен трик за филма и подчерта, че връзката помежду им е била истинска. Според близки до звездите именно общата им любов към киното е сближила Том Круз и Памела Андерсън.

“Том винаги е говорил с огромно уважение за Памела. Тя е истински киноман и могат да разговарят с часове за филми и за киноиндустрията”, твърди източникът.

Клои Кардашиян призна, че преди години е била дрогирана по време на фестивала Коачела. Риалити звездата разказа за случката в собствения си подкаст, определяйки преживяването като “много неприятно”.

“Ходила съм само веднъж. Мисля, че беше през 2016 г. Не беше добро преживяване”, сподели Кардашиян. По думите й по време на парти в пустинята всички пиели “сок”, който вероятно е съдържал наркотично вещество.

41-годишната телевизионна звезда уточни, че не смята, че някой умишлено я е дрогирал. “Просто бях наивна и не осъзнавах, че всички около мен са под влияние на наркотици. Изпих напитката и започнах да се чувствам много зле”, разказа тя.

Когато веществото подействало, Кардашиян се заключила в баня за часове, без да разбира какво се случва с нея. “Изплаших се. Не знаех защо се чувствам така”, призна тя и допълни, че това е било едно от най-тежките й преживявания.

В същия епизод Кардашиян говори откровено и за ареста си през 2007 г. за шофиране в нетрезво състояние. Тя призна, че тогава не е осъзнавала напълно сериозността на ситуацията. “Не вярвах, че ще вляза в затвора, защото това беше първото ми нарушение. Знаех, че съм в беда, но най-много се страхувах майка ми да не разбере”, сподели тя. На следващата година риалити звездата прекарва няколко часа в затвора, след като нарушава условията на пробацията си.

Актьори и сценарии, създадени чрез изкуствен интелект (ИИ), няма да могат да участват в надпреварата за „Оскар“, предадоха световните агенции, като се позоваха на нови правила, оповестени от американската филмова академията.

„В категориите, запазени за актьори, само роли, които са посочени в официалните надписи на филма и за които може да бъде доказано, че са изпълнени от хора с тяхно съгласие, ще се считат за допустими“, уточни академията в новите правила, които се отнасят и за сценариите, посочва Франс прес, цитирана от БТА.

Съществени промени предстоят и в категорията за най-добър международен филм, допълва ДПА.

Досега всяка държава можеше да подава само един официален филм за разглеждане в тази категория. По новите правила филм на различен от английския език може да бъде предложен и чрез спечелване на „квалификационна награда“ на международен филмов фестивал, като например „Златна мечка“ на Берлиналето или „Златна палма“ на кинофестивала в Кан.

Друга промяна е, че вече самият филм, а не държавата, която го подава като номинация, ще бъде посочен като номиниран, а името на режисьора и заглавието на филма ще бъдат гравирани върху статуетката.

В актьорските категории актьорите вече могат да бъдат номинирани за повече от една роля, ако получат достатъчно висок брой гласове. Преди това актьор не можеше да получи повече от една номинация в една и съща категория за роли в различни филми.

В други категории двойни номинации вече са разрешени. Например през 2001 г. Стивън Содърбърг беше номиниран за най-добър режисьор за филмите „Ерин Брокович“ и „Трафик“. Той спечели наградата за „Трафик“.

Рийз Уидърспун беше една от многото вдъхновяващи победителки, отличени на наградите “Жена на годината” на Harper’s Bazaar за 2025 г., като грабна трофея “Културна икона”, връчен от нейната приятелка и колежка Америка Ферера.

Двете се свързват за първи път през 2017 г., когато, след движението #MeToo, Ферера споделя лична история в социалните мрежи. Първият човек, който се обръща към нея в подкрепа, е именно Рийз; оттогава те остават близки.

Излизайки на сцената, Ферера нарича звездата от “Сутрешното шоу” “истинска визионерка, която буквално е проправила път за толкова много от нас и е вдъхновила милиони с всяко от своите все по-смели и развиващи се начинания”.

“Имала съм привилегията да изпитам от първа ръка запазената марка южняшки чар на Рийз – който е нейното тайно оръжие – нейната дълбока интелигентност, нейния упорит прагматизъм и най-вече нейното сърце и отдаденост да подкрепя широка общност от жени”, споделя тя и добавя: “Винаги съм смятала Рийз за модел, за жена с безкомпромисно и смело присъствие. Исках да бъда като нея.”

Ферера продължава да споменава някои от “определящите културата” роли на Уидърспун през 90-те и 2000-те, от Ел Уудс в “Професия блондинка” до Трейси Флик в “Избори”. “След това, през 2012 г., тя направи нещо, което повечето хора смятаха, че не може да направи – или поне не би трябвало да прави: тя заложи на себе си”, каза Ферера. “Тя започна да продуцира свои собствени филми и собствена телевизия, с голям успех. “Дива”, “Изчезналото момиче”, “Големи малки лъжи”… Както сега знаем, това беше началото на това, което щеше да се превърне в нейната медийна империя, “Hello Sunshine”, “която оттогава радикално промени разговора за това дали историите за жени и за жените са добри за бизнеса”, добавя Ферера. “Внимание, спойлер: те са.”

Тя завършва встъпителната си реч, като хвали лоялността и страстта на Уидърспун. “Винаги, когато наистина се затруднявам да намеря решение – когато съм опитала всичко и сякаш не мога да го разбера – се обаждам на Рийз. И за моя голяма изненада, тя винаги отделя време, насред безумно натоварения си живот, да бъде ментор за мен и за другите, защото дълбоко, истински вярва, че жените сме по-силни, когато сме заедно.”

Решението на Рийз да основе своя собствена продуцентска компания, тя споделя, че е било провокирано от призмата, по която се движело всичко в Холивуд, както по отношение на продукциите, така и по отношение на мястото на жените в индустрията.”Като пораснах малко, осъзнах, че магията на Холивуд леко избледняваше. Започнах да виждам машината зад магията”, казва тя. “Започнах да осъзнавам, че не всички разказвани истории са истории, които разпознавам. Забелязах, че роли със сложни сюжетни линии за жени, които изглеждат различно или са израснали в различни райони, всъщност не съществуват в студийната система… Хората, които са вземали решенията за това кои филми да се правят, като цяло, в повечето случаи са били мъже. Това означаваше, че от началото до края жените просто не са били в позиция да избират какви филми да се снимат. Това ме ядоса толкова много, че стана единствената тема, за която мислих.”

След като разбира, че е “заседнала в система, която не работи за мен”, решава да направи нещо по въпроса. “Имате много повече власт, отколкото си мислите, и не е нужно да чакате някой друг. Мисля много за системите, защото те са модели, от които всички ние като общество се съгласяваме да бъдем част”, казва тя. “Когато спрем да се съгласяваме с правилата, които някой друг е установил, системата трябва да реагира. Ето какво направих: спрях да чакам.”

Рийз и Дженифър Анистън са звездите в сериала "Сутрешното шоу"

Рийз и Дженифър Анистън са звездите в сериала “Сутрешното шоу”Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Противно на съветите на “много, много хора”, тя започва да влага собствени пари във финансирането на проектите си, разчитайки на връзките си в индустрията (“Понякога умолявах хората да работят с мен”) и работи нощем и през уикендите, за да “изгради нещо различно”. Започва да си партнира с жени авторки, предлагайки да разшири историите им в замяна на изключителните права да ги превърне във филми. “Разбира се, че ме прецакаха тук-там, защото това е Холивуд, но избрах да не позволявам това да ме обезкуражава.” Проект по проект, тя започва да изгражда нещо ново с екипа си “не като иска разрешение, а като предоставя алтернативна система”.

Затова и съветът на Уидърспун е: “Ако не харесвате ситуацията, в която се намирате, създайте нова.” “Лидерството не е просто най-силният глас на митинг – понякога става въпрос само за тихата работа, която вършите всеки ден. Не да държите главата си наведена, “заключена”, както обича да казва 13-годишното ми дете, а никога да не се колебаете. Става въпрос за това да вложите парите и упорития си труд там, където е устата ви. Насърчавам ви всички да погледнете собствената си индустрия, собствения си кът на света… Приемате ли статуквото? Какво мислите, че можете да промените? Защото ще ви дам разрешение да промените тази система днес. Имате много повече власт, отколкото си мислите, и не е нужно да чакате някой друг.”

Рийз съвсем не е сладка, празноглава блондинка, за каквато може би някои са си мислили в началото на кариерата ѝ. Тя доказа това с редицата си успешни филмови проекти, в които се включи, спечелването на жадувания от всяка актриса в Холивуд “Оскар” за образа си на Джун Картър в “Да преминеш границата” и бизнес начинанието ѝ, което я превърна в милиардерка. През 2021 г. тя с радост съобщи, че е продала продуцентската си компания за почти 1 млрд. долара. “Днес е огромен момент за Hello Sunshine”, каза Рийз в прессъобщение относно продажбата на компанията за 900 милиона щатски долара на инвестиционния гигант Blackstone. “Създадох тази компания, за да променя начина, по който всички жени са възприемани в медиите. През последните няколко години наблюдавахме как нашата мисия процъфтява чрез книги, телевизия, филми и социални платформи.”

Уидърспун продължи да участва в ежедневните операции и се присъедини към обновения борд на компанията. “Правим огромна крачка напред, като си партнираме с Blackstone, което ще ни позволи да разказваме още по-забавни, въздействащи и просветляващи истории за живота на жените по целия свят”, добави тя. “Ангажирам се да продължа да създавам възможности за режисьори, автори и творци от всякакъв произход и опит да разказват историите си по свой собствен начин и да достигат до повече публика, която ще види, че историите им са важни. Това е уникално време в нашия свят, където пресечната точка на изкуството, търговията и медиите дава възможност на тези творци да разказват своите истории и Hello Sunshine е тук, за да насочи вниманието към техните невероятни творения.”

В едно малко селце на брега на Амалфийското крайбрежие, където слънцето огрява лимоновите горички и морският бриз носи солен аромат, се ражда една от най-известните италиански ликьори – лимончело.

Лимончело е ароматен ликьор, приготвен от кората на лимони, алкохол, вода и захар. Това е напитка, която е едновременно сладка, леко кисела и невероятно свежа – като слънцето, уловено в бутилка.

Историята му започва в южната част на Италия, в района на Кампания, особено около Соренто и Амалфи. Там местните жители откриват, че жълтите лимони с дебела кора и интензивен аромат могат да се превърнат в истинско съкровище. Традицията на лимончелото се приписва на местните семейства, които започнали да приготвят напитката за гости и празници, като рецепта се предавала от поколение на поколение.

Лимончело не е просто напитка – той е символ на италианската гостоприемност и наслада от живота. Често се сервира много студен като аперитив или дижестив след обилна вечеря. Може да се използва и в десерти, сладкиши и коктейли, придавайки им свежест и цитрусов аромат.

Напитката е толкова популярна, че всяка лимонова градина в Кампания има своя собствена версия на лимончелото – някои са по-сладки, други по-кисели, но всички носят духа на слънцето и морето. В Италия лимончело се пие с приятели и семейство, като символ на радост, празник и хубави моменти.

На 1 март България отново се обагря в бяло и червено.
Мартениците не са просто украшение – те са символ на здраве, ново начало и надежда.

 Легендата за Баба Марта

Според народните вярвания Баба Марта е своенравна старица – ту усмихната и топла, ту сърдита и студена. Когато е в добро настроение, слънцето грее. Когато се разгневи – времето се застудява.

Червеното в мартеницата символизира живота и кръвта, а бялото – чистотата и новото начало.
Двете нишки, усукани заедно, носят послание за баланс – между сила и мекота, между старото и новото.

Една от най-разпространените легенди разказва за хан Аспарух и неговата сестра Хуба. Когато тя му изпратила бял конец като знак за победа, кръвта на ранена птица го обагрила в червено. Така се появила първата мартеница – знак за живот и закрила.

 Защо носим мартеници?

Мартеницата се носи до появата на първия щъркел или цъфнало дърво – символ на пролетта. След това се връзва на клон, за да „пренесе“ здравето и късмета в природата.

Това е един от най-древните български обичаи, оцелял през вековете.
И може би един от малкото, които ни карат да се усмихнем без причина.

 Малък жест, голям смисъл

В свят, който се движи твърде бързо, една червено-бяла нишка ни напомня за нещо просто –
че пролетта винаги идва.
Че след студеното идва топло.
И че понякога надеждата може да бъде вързана на китката.

Честита Баба Марта!
Бъдете здрави, усмихнати и с отворено сърце към новото начало. 🌸

Бояна Бояджиева

Влюбената Кeйти Пери е готова да избяга тайно с бившия канадски премиер Джъстин Трюдо и да му роди дете, но нейни близки се опасяват, че поп звездата прибързва с връзката им, разкрива RadarOnline.com. “Много хора в обкръжението й се тревожат, че действа прекалено бързо”, казва източник. “Тя беше с Орландо Блум почти десетилетие и веднага след раздялата им започна да излиза с Джъстин, без да си даде никаква пауза, а изведнъж той се превърна в целия й свят.”

Певицата се раздели с актьора Орландо Блум, баща на дъщеря й Дейзи Дав, след девет години заедно, като в началото на миналото лято обявиха, че прекратяват годежа си. В края на юли Пери беше забелязана на вечеря с Трюдо в Монреал. Той беше видян и сред публиката на нейния концерт в същия град, където пееше заедно с останалите.

До октомври новата двойка вече беше заснета да си разменя нежности на яхта край бреговете на Санта Барбара, а наскоро Пери сподели в Instagram снимки от тяхната морска почивка. Според източника това буди притеснение: “Малко е тревожно, защото тя изобщо не си даде време да си поеме дъх или да осмисли раздялата както трябва. Но Кейти не иска да слуша подобни неща. Тя постоянно повтаря, че никога не е била по-щастлива и че сега всичко се случва леко, по начин, който с Орландо никога не е бил такъв.”

Ерик Дейн, най-известен с ролите си в сериалите „Анатомията на Грей“ и „Еуфория“, почина на 53-годишна възраст, съобщава Асошиейтед прес.

Представителите на актьора поясниха, че Дейн е починал от амиотрофична латерална склероза, известна още като болест на Лу Гериг, по-малко от година след като обяви диагнозата си.

Той прекара последните си дни, заобиколен от скъпи приятели, преданата си съпруга и двете си красиви дъщери, Били и Джорджия, които бяха центърът на неговия свят“, се казва в изявление, в което се моли за уединение за семейството му. – След като бе диагностициран с амиотрофична латерална склероза (АЛС), Ерик се превърна в страстен защитник на осведомеността и изследванията, решен да промени живота на другите, които се борят със същото заболяване. Той ще ни липсва много и ще го помним с любов завинаги. Ерик обожаваше феновете си и е вечно благодарен за цялата любов и подкрепа, които получи.

Дейн си спечели много фенове, когато големият му пробив дойде в средата на 2000-те години: той беше избран за ролята на д-р Марк Слоун, известен като МакСтийми, в медицинската драма на Ей Би Си „Анатомията на Грей“, роля, която игра от 2006 до 2012 г. и след това през 2021 г.

Въпреки че героят му загина в сериала след самолетна катастрофа, персонажът на Дейн остави незаличима следа във все още излъчващия се сериал: болницата „Сиатъл Грейс“ бе преименувана на „Грей Слоун Мемориал“.

През 2019 г. той влезе в образа на Кал Джейкъбс в провокативната драма на HBO „Еуфория“, роля, която продължи да изпълнява до смъртта си.

През април 2025 г. Дейн обяви, че е диагностициран с АЛС, прогресивно заболяване, което атакува нервните клетки, контролиращи мускулите в цялото тяло. АЛС постепенно унищожава нервните клетки и връзките, необходими за ходене, говорене и дишане. Повечето пациенти умират в рамките на три до пет години след диагностицирането.

Дейн стана застъпник за осведомеността за АЛС, като изнесе пресконференция във Вашингтон. „Някои от вас може би ме познават от телевизионни сериали като „Анатомията на Грей“, в който играя лекар. Но днес съм тук, за да говоря накратко като пациент, борещ се с АЛС“, каза той през юни 2025 г. През септември същата година ALS Network обяви Дейн за носител на наградата „Застъпник на годината“, признавайки неговата ангажираност с повишаването на осведомеността и подкрепата за хората, живеещи с тази болест.

Дейн е роден на 9 ноември 1972 г. и е израснал в Северна Калифорния. Баща му, който според актьора е бил ветеран от Военноморските сили и архитект, е починал от огнестрелна рана, когато Дейн е бил на 7 години. След гимназията се премества в Лос Анджелис, за да се занимава с актьорство.

Мемоарите на Дейн Book of Days: A Memoir in Moments се очаква да бъдат публикувани в края на 2026 г.

Дейн се ожени за актрисата Ребека Гейхарт през 2004 г. Те се разделиха през септември 2017 г. Гейхарт подаде молба за развод през 2018 г., но по-късно я оттегли. В есе за списание The Cut на New York Magazine от декември, в което размишлява върху диагнозата на Дейн, Гейхарт нарече динамиката в отношенията им „много сложна връзка, която обърква хората“. Тя каза, че никога не са се развели, но са излизали с други хора и са живели разделени, припомня Асошиейтед прес.

„Нашата любов може да не е романтична, но е семейна любов“, каза тя. „Ерик знае, че винаги ще искам най-доброто за него. Че ще направя всичко възможно, за да постъпя правилно спрямо него. И знам, че той би направил същото за мен. Затова, каквото и да мога да направя или каквито и усилия да положа, за да направя това пътуване по-добро или по-лесно за него, искам да го направя.“

Британският принц Уилям и Кейт Мидълтън заявяват, че са “дълбоко разтревожени” от скандала с Джефри Епстийн, в първото си изявление по случая. Уилям и Кейт посочват, че “мислите им остават насочени към жертвите” на педофила и неговата световна мрежа, предава Sky News.

Изявлението бе направено в момента, в който принцът заминава на официално посещение в Саудитска Арабия, и е в противоречие с дългогодишната позиция на сваления принц Андрю – сега Маунтбатън – Уиндзор, който е обвинен в арогантност, на фона на все повечето доказателства за близкото му приятелство с педофила.

Изявленията идват десет дни след новите разкрития от досиетата на Епстийн, които потопиха в криза както правителството, така и кралското семейство.

Говорейки пред журналисти тази сутрин в Риад, представител на двореца Кенсингтън заявява: “Мога да потвърдя, че принцът и принцесата на Уелс са дълбоко разтревожени от продължаващите разкрития. Мислите им остават фокусирани върху жертвите.”

Изявленията отразяват подкрепата, която кралят и кралицата са изразили към многобройните жертви на серийния педофил. Андрю никога не е изразявал съчувствие към жертвите и има информация, че той дори е отказвал да прави изявления пред пресата, които съдържат дори и най-обща форма на подкрепа.

Американският актьор Матю Макконъхи е депозирал видеоклипове със своя образ и аудиозаписи с гласа си в института за интелектуална собственост на САЩ, за да ги защити от неправомерно използване от групи или платформи за изкуствен интелект (ИИ), предаде АФП.

Според агенцията в базата данни на американската Служба за патенти и търговски марки на (USPTO) има няколко аудиовизуални материала, записани от търговския клон на фондацията Just Keep Livin, създадена от Макконъхи и съпругата му Камила.

С появата на Чат ДжиПиТи (ChatGPT) много артисти са обезпокоени от неконтролираното използване на техни изображения чрез генеративен изкуствен интелект. 

Няколко американски щата са приели закони, които го забраняват, но много от тях се отнасят предимно до злонамереното използване или използването за търговски цели. Само няколко, по-специално законът ELVIS, приет от местния парламент на Тенеси през 2024 г., предлагат по-широка защита.

Много малко актьори са предприели съдебни действия, за да защитят правата си. Един от най-забележителните примери остава този на актрисата Скарлет Йохансон, която през 2023 г. заведе дело срещу приложението Лиса Ей Ай (Lisa AI) за това, че без нейното съгласие е създало ИИ аватар по неин образ и подобие за реклама.

Подходът на Матю Макконъхи е новаторски, защото той поема инициативата да защити законно своите образ и глас.

Актьорът и носител на “Оскар” не е против генеративния изкуствен интелект, дори напротив. Той е придобил дял в стартъпа ElevenLabs, специализиран в гласови технологии. С негово разрешение компанията е създала аудио версия на Матю Макконъхи, базирана на изкуствен интелект.